Životnosť poťahového materiálu a dreva zvýšite pravidelným ošetrovaním a čistením.
Na antikorové podnože sa používa čistiaca pena napr. zn. Brill, ktorou dobre poumývame podnož a potom použijeme silikónový olej, ktorý chráni povrch pred znečistením. Ostatné podnože umývame vlhkou handrou
Prach z drevených častí nábytku odstráňte mäkkou, čistou a suchou prachovkou. Pri väčšom znečistení treba produkt čistiť len prípravkami určenými na drevo. Na trhu nájdeme širokú ponuku prípravkov na ošetrovanie a čistenie dreveného nábytku s obsahom vosku alebo oleja na ochranu nábytku proti vlhkosti a prachu, ktoré súčasne dodávajú drevu krásny lesk. Pri ich používaní postupujte presne podľa návodu, ktorý je uvádzaný na prípravku. Pamätajme na to, že drevený nábytok zle znáša vodu, preto sa udržiava nábytok v suchu. Utierajte ho jedine vlhkou, mäkkou tkaninou a následne rýchlo dosucha vyutierať.
Koža je prírodný materiál a pri správnom používaní má vysokú životnosť. V rámci bežného ošetrovania postačí odstraňovať z nábytku prach jemnou utierkou a z času na čas pretrieť ho suchou alebo navlhčenou bavlnenou handričkou. Kožu treba chrániť pred premáčaním. Na odstraňovanie škvŕn a špiny sa odporúča vlažná voda a jemné mydlo, pričom je potrebné pamätať na to, že utierať je potrebné krúživým pohybom, bez prílišného tlaku. V každom prípade sa na čistenie kože nesmú používať chemikálie. Rozliatu vodu či alkohol rýchlo vysušte jemnou tkaninou. Ak toto miesto stvrdne, je potrebné použiť čistiace prostriedky. Znečistenie napr. stopy od pera je možné vyčistiť čistiacou pastelkou. Odporúčame každý čistiaci a ochranný prostriedok najskôr vyskúšať podľa návodu na niektorej z bočných alebo zadných častí, aby ste získali istotu, či je to ten správny spôsob ošetrenia. Nie každý prípravok je vhodný na každý typ kože. Nábytok čalúnený prírodnou kožou chráňte pred vlhkom, nadmerným sálavým teplom, priamym slnečným žiarením, znižuje to lesk a životnosť kože.
Pravidelné ošetrovanie a zabraňovanie nadmernému znečisteniu zaručí, že si dlho udrží pekný vzhľad. Na čistenie tohto typu kože je najlepšie použiť roztok vlažnej vody s prírodným mydlom a mäkkú handričku alebo hubku. Silnejšie znečistenie je možné odstrániť mäkkou kefkou. Po vyčistení pretrieť povrch čistou vodou a suchou handričkou. Nesmú sa používať prostriedky na báze nafty, alkoholu, rozpúšťadiel, amoniaku - môžu spôsobiť poškodenie a popraskanie materiálu, a tiež zmenu farby a lesku. Pri čistení dbajte na to, aby voda neprišla do styku s drevenými časťami výrobku. Zabrániť dotyku s tepelnými plochami- radiátor, ohrievač.
Ich čistenie a udržanie čistoty sú pomerne nenáročné, čo samozrejme neznamená, že sa o ne netreba pravidelne starať. Častým odstraňovaním prachu a pretieraním vlhkou handričkou zabránime usadzovaniu prachu a inej špiny na nábytku a zabezpečíme svieži, estetický vzhľad čalúnenia. Prach odstráňte jemnou kefkou alebo pomocou vysávača. Pri väčšom znečistení používajte šampónovanie penou tak, aby neprišla do styku s drevenými časťami výrobku. Dbajte na to, aby sa roztok nevtláčal do tkaniny a nepremáčal ju. Šampónovanie prevádzajte presne podľa pokynov výrobcu čistiaceho prostriedku. Nepoužívajte prostriedky obsahujúce benzín a iné rozpúšťadlá. U všetkých poťahových látkach odporúčame čistiť škvrny pred ich zaschnutím, zvyšuje sa tým účinnosť čistenia. Škvrny netrite, iba odsávajte čistou handričkou.
Nábytok z umelého ratanu sa vyznačuje svojou nenáročnosťou. Nemusí sa vôbec ošetrovať, pretože ratan z umelých vlákien je materiál, ktorý má veľkú odolnosť voči vode. Všetky časti nábytku možno ošetrovať vodou.
Prach z vypletaných častí odstráňte pomocou vysávača a čistite vlhkou handričkou. Kovové a plastové časti nábytku čistite vodou so saponátmi, po vyčistení ihneď vysušte a vyleštite mäkkou handričkou. Pri väčšom znečistení použite čistiaci prípravok určený pre kov alebo plast. Pri jeho použití postupujte presne podľa návodu, ktorý je uvedený na prípravku.